KAMERY
Kamerové systémy
Analógové alebo IP ?
Systémy na monitorovanie a záznam obrazového materiálu – videozáznamu sa môžu rozdeliť dvoch základných skupín – Analógové a IP kamery.
Analogové kamerové systémy, niekde označované ako CCTV systémy (CCTV je skratka pre uzavretý televízny okruh), existujú už roky. Podľa odborníkov sú stále najbežnejším typom kamier inštalovaných v teréne. Predstavte si kameru alebo sériu kamier s vyhradenou súpravou káblov privádzaných do záznamového zariadenia a série monitorov. Video sa nahráva a ukladá na mieste do DVR rekordérov.
Veľa ľudí používa termín CCTV na označenie IP aj analógových kamier. Striktne povedané, tento termín by sa mal obmedziť len na opis analógových kamier.
Kamery na báze IP (často označované ako IPC) vykonávajú rovnakú funkciu ako analógové, ale s množstvom ďalších funkcií. IP kamery zvyčajne ponúkajú lepšie snímky s vyšším rozlíšením a väčšou flexibilitou, čo používateľom umožňuje posielať video záznamy e-mailom na analýzy a konzultácie. Vo veľkých organizáciach s mnohými zariadeniami ako napr. banky a poisťovne často uprednostňujú a v niektorých prípadoch požadujú IP systémy.
Možnosti software
V kombinácii s novým výkonným softvérom známym ako video analýza je možné IP bezpečnostnú kameru naprogramovať tak, aby „sledovala“ podozrivú aktivitu. Napríklad kamera na vchode do objektu môže byť naprogramovaná tak, aby zobrazovala výstrahu a nahrávala video len vtedy, keď je priestor okolo vstupu narušený.
IP kamery fungujú pomocou siete IP (IP znamená internetový protokol), často rovnakej dátovej siete, ktorú používa zvyšok spoločnosti. Ak je problém so šírkou pásma, možno použiť samostatnú sieť využívajúcu kabeláž kategórie 5e. V oboch prípadoch sa informácie o videu zaznamenávajú na server, čo znamená, že údaje o videu môžu byť umiestnené v monitorovanom objekte alebo na inom vzdialenom mieste.
Keďže ukladanie obrovského množstva dát môže byť kapacitným problémom, je bežné, že kamerové systémy majú softvér, ktorý riadi, ako dlho je video uložené a v akej kvalite. Po určitom čase je možné video komprimovať, aby sa napríklad ušetril úložný priestor, alebo zmazať a nahradiť novším. Bežné kamerové systémy zvládnu zaznamenať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov video záznamov. Ak sú ale monitorované verejné priestory, tak je doba archivovania takéhoto záznamu striktne regulovaná platnou legislatívou, ktorá podľa účelu monitorovania dovoľuje uchovávať takýto záznam len niekoľko dní.
Kedysi bol rozdiel v cenách analógových a IP kamerových systémoch veľmi výrazný. IP kamery a sieťové rekordéry (ďalej len NVR) boli násobne drahšie. Dnes sa ceny týchto systémov pomaly dorovnávajú a IP kamery s NVR zlacnili aj pri zachovaní ich neskutočných výhod a kvality záznamu v porovnaní s analógovými komponentami a sú tak dostupné pre všetkých užívateľov – firmy aj domácnosti. Naša firma inštaluje IP kamerové systémy asi v 95% inštaláciach. Analógové iba pri výslovnej požiadavke, alebo z dôvodu rekonštrukcie starého systému, u ktorého sa nedajú použiť sieťové káble ale len koaxiálne, keďže sú zamurované, alebo je nemožné ich vymeniť. V týchto prípadoch inštalujeme najnovšie technológie – HD TVI na koaxiálnom vedení, prípadne kombinujeme časť analogových komponentov s časťou digitálnych do jedného hybridného celku.
Často spomíname, že používame originálne komponenty svetových značiek. Toto sa nám osvedčilo najmä z dôvodu spoľahlivosti a teda aj dlhej životnosti inštalovaných komponentov. Máme zrealizovaných niekoľko desiatok projektov, kde sme niekoľko rokov nemuseli robiť servisný zásah a systém beží v plnej kvalite. Jedinú vec, ktorú zvykneme vykonávať u starších systémov je len ich pravidelná vzdialená aktualizácia alebo výmena harddiskov za vyššie kapacity, keď je požiadavka zo strany objednávateľa za dlhší čas uchovania záznamov, alebo pri doplnení ďalších kamier do systému.
Parametre kamier
Aké IP kamery sa inštalujú najbežnejšie? Používajú sa zvyčajne 2MPx až 4MPx kamery, výnimočne 8MPx, všetky s automatickým prísvitom v tme. Platí tu nepísané pravidlo, že čím väčšia je monitorovacia plocha, tým viac megapixelové kamery potrebujete. Ide o to, že pri bežných svetelných podmienkach je záznam vyhovujúci aj s kamerami s nižším rozlíšením. Ako príklad dobre poslúžia obrázky v pravo. Ľavý je vyhotovený veľmi vysokým rozlíšením 8MPx a pravý bežným 2MPx. Pri zobrazení na klasickom PC monitore, tablete alebo smartfóne nie je rozoznateľný rozdiel v kvalite, dokonca ani keď si na obrázky kliknete a zväčšíte ich do bežnej veľkosti. Dokazuje to, že na bežné monitorovanie objektov, kde nepotrebujete analyzovať detaily je zbytočné inštalovať drahé kamery s vysokým rozlíšením. Ide napríklad o monitorovanie aktivity zvierat, sledovanie obsadenosti miest na sedenie, parkovanie, stav predmetov a podobne.
Ak ale potrebujete vidieť drobnosti, tak s viac MPx kamerou môžete takýto detail po priblížení vidieť kvalitne, zatiaľčo s nízkym MPx vidíte len nejasný, rozmazaný, štvorčekovaný obraz, z ktorého nevidno nič. Pri horších svetelných podmienkach je to ešte výraznejšie.
Na obrázkoch vľavo je uvedený príklad zobrazenia zväčšenej časti zaznamenaného obrazu. Pohybom kurzora si môžete porovnať zobrazenie konkrétneho detailu rôzne citlivými kamerami. Tu už je rozlíšenie kamier a teda ich citlivosť markantná.
Je teda rozumné zvážiť potreby resp. účel monitorovania, a tak navrhnúť optimálne riešenie celého systému.
Je tiež dôležité spomenúť, že väčšina kamier, ktoré inštalujeme používa okrem hlavného prenosu obrazových dát – streamu ešte aspoň jeden substream, ktorý je prednastavený hlavne na prenos videa na mobilné zariadenia (napr. tablety a smartfóny). Tento substream býva nastavený na nižší dátový tok z dôvodu malého rozlíšenia displejov a plynulosti prehrávaného videa s ohľadom na drahšie a aj menej dostupné rýchle dátové siete. Ak by sa takéto dáta prenášali v plnom rozlíšení, zariadenia s nízkym rozlíšením displeja by tieto dáta aj tak komprimovali, a tak umelo degradovali kvalitu záznamu. Substreamy teda šetria vaše dáta. Je ale samozrejmosťou, že ak poterebujete vidieť zväčšeninu aj na smartfóne, jednoducho v nainštalovanej aplikácii prepnete zobrazenie na hlavný stream v plnom rozlíšení, a tak budú prehľadávané detaily k dispozícii aj na týchto zariadeniach.
Koľko to stojí ?
Cena za takýto systém sa odvíja od počtu a typu použitých komponentov a podľa pracnosti inštalácie. Ako príklad môžeme spomenúť rodinný dom s tromi IP kamerami 2MPx a jednou 4MPx kamerami. Toto všetko pripojené asi 80m UTP káblom vedeným lištou v garáži a zvyškom v povalovej časti. Internet aj s kamerami je pripojený do 4-kanálového videorekordéra značky Hikvision bez záložného zdroja. Takéto inštalácie s konfiguráciou a pripojením na smartfóny sa pohybujú v cenách od 750€, v prípade použitia analógových kamier dokonca od cca 600€. Ak má ale objednávateľ záujem o skutočne profi riešenia (antivandal kovové prevedenia, rozpoznávanie tvárí, ŠPZ, doplnené analytické funkcie pri spacúvaní videa, integrácia do existujúceho systému alebo inteligentnej inštalácie, otváranie brán na základe ŠPZ a podobne…), potom je cena podstatne vyššia. V každom prípade, keď sa nám ozvete a upresníte, čo potrebujete, vieme vám do niekoľkých dní vypracovať podrobnú cenovú ponuku aj s rôznymi variantmi použitých komponentov.